tisdag 1 oktober 2024

Lektion 8 " Jämförpris "

Uppstart

När vi vill jämföra priset för varor så är det praktiskt att omvandla priset till ett så kallat jämförpris.

Jämförpris innebär att beräkna kostnaden, oftast för ett kilogram eller för en liter.

Läsk kan köpas i förpackningar med olika volym.

Rangordna utifrån lägsta till högsta jämförpris.

A)  330 ml kostar 10 kr          B) 50 cl kostar 15 kr           C) 1,5 liter kostar 25 kr      D) 2 liter 30 kr

Arbetspass

Gemensamt

- Rita tre enhetscirklar ( volym )

- Rita tre enhetscirklar ( massa )

Räknemetoder:

1. Skriv av uppgiften   t.ex  50 cl kostar 15 kr

2. Dividera med 50 på båda sidor

3. Nu vet du vad 1 cl kostar

4 Multiplicera med 100 på båda sidor

Egen övning:

Arbetsblad 1:12

Arbetsblad 1:11

Arbetsblad 1:13

Avslut

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Obs! Endast bloggmedlemmar kan kommentera.

Lektion 6 " Diagnos, rätta, sant eller falskt "

Uppstart I dagens lektion arbetar vi med att följa upp diagnosen samt arbeta tillsammans med " Sant eller falskt " och problemlösn...